التهاب چشمان صورتی

بیماری چشمان صورتی

گاهی ممکن است چشمان کودک شما دچار التهاب و قرمزی شود ویا حتی ترشحاتی نیز از آن خارج گردد.این مورد در کودکان نوپا و کم سن بیشتر شایع است.زیرا کودکان به دلیل ناآگاهی و کنجوکاوی بسیاری از موارد بهداشتی مهم را رعایت نمیکنند.تماس دست آلوده با چشمان کودک شما شایع ترین دلیل این التهاب میباشد.

التهاب چشمان صورتیبا عامل ویروسی

ورم ملتحمه با عامل ویروسی معمولا با ترشحات آبکی زیاد مشخص می شود. رنگ این ترشحات، سبز و یا زردرنگ می باشد.

پس ابتلا اغلب علائم آن شبیه سرماخوردگی می باشد. گرفتگی سینوس ها و آبریزش بینی جزو علائم این بیماری است. همچنین ممکن است یاعث ورم کردن پلک شود. یک نکته فابل توجه این است که چشمان صورتی ویروسی به شدت مسری می باشد . این بیماری معمولا بعد از ۷ تا ۱۰ روز بعد از ظاهر شدن علائم، از بین می رود.

البته باید بدانید ورم ملتحمه ویروسی نیازی به آنتی بیوتیک ندارد. ولی خوب شما بهتر است نزد یک چشم‌پزشک بروید، زیرا ممکن است ورم ملتحمه ویروسی با عفونت قرنیه همراه باشد.

 

التهاب چشمان صورتی با عامل باکتریایی

در زمان ابتلا،علائم این بیماری شامل درد، ورم و قرمزی چشم و همچنین وجود ترشحات به رنگ زرد و یا سبز می باشد. که معمولا این ترشحات غالبا بعد از خوابیدن در چشم جمع می شوند.

گاهی کودکان مبتلا ممکن است بیدار شوند، در حالی که چشمانشان بسته باشد. پلکها بر اثر خشک شدن ترشحات بهم چسبیده اند،در این حالت با یک پارچه تمیز گرم و خیس، ترشحات را از چشم کودک بردارید.

درمان التهاب چشمی با عاملباکتریایی شامل رفع ترشحات با استفاده از یک پارچه گرم، قطره چشمی و یا پماد چشمی حاوی آنتی بیوتیک می باشد که پزشک تجویز کرده است.

اتهاب چشمان صورتی در اثر آلرژی

اگر بر اثر تماس یا مصرف ماده ای که بدن کودک شما به ان الرژی دارد این علائم شامل: خارش شدید، اشک‌ریزش و ورم غشای چشم ظاهر شد دلیل این التهاب آلژی است. معمولا همراه عطسه، خارش بینی و خارش گلو نیز می تواند همراه با علائم بالا باشد. این نوع التهاب چشمان صورتی، مسری نیست.
دست های خود را مرتبا بشویید، مخصوصا قبل و بعد از اینکه دارو در چشمتان ریختید

علت این آلرژی می تواند گرده های گیاهان، پوست سر و مو و پشم حیوانات و گردوغبار باشد.

سرما و پارچه خیس و قطره های چشمی دکونژستان چشمی در اکثر موارد باعث درمان این چشم صورتی می شود.