گاهی کودک یا نوزاد شما ابراز بی قراری میکند.کلافه است و به دلیل عدم توانایی در ابراز دلیل درد خود بسیار نا آرام است.گاهی دلیل این ناارامی میتواند عفونت گوش نوزاد یا کودک شما باشد.

کودکان بسیار مستعد ابتلا به عفونت گوش میباشند.

عفونت گوش کودکان

یکی از معمول ترین و رایج ترین بیماری های دوران کودکی، عفونت گوش می باشد. امارها نشان می دهد بیش ترین دلایل ارجاع کودکان بهپزشک در زیر دو سال، عفونت گوش میانی می باشد. عفونت گوش میانی را به نام اوتیت میانی می شناسند. در ۶۰ درصد موارد اوتیت میانی به صورت خود به خود درمان می شود اما اگر درمان نشود ممکن است صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. بعضی از کودکان به صورت ذاتی مستعد اوتیت مدیا هستند که از نشانه های ان می توان به شش بار ابتلاء به بیماری در زیر شش ماهگی دانست.

عفونت گوش کودکان

معمولا ۳ نوع عفونت گوش وجود دارد

۱- عفونت گوش خارجی

عفونت گوش خارجی در افراد شناگر و کارگرانی که در کارگاه هایی کار می کنند که دارای براده های منتشر در هوا هستند، شایع تر است. علت عفونت گوش می تواند باکتریایی، ویروسی و یا قارچی باشد.

که برای درمان این عفونت بهتر است از آنتیبیوتیک های تجویز شده توسط پزشک استفاده شود.

۲- عفونت گوش میانی

توجه داشته باشید که عفونت گوش میانی خطرناک تر از عفونت گوش بیرونی میباشد، زیرا می تواند سبب پارگی پرده صماخ و کری گردد و یا اینکه عفونت حاصله به طرف گوش داخلی و مغز منتقل شود.

عفونت گوش میانی در نوزادان و کودکان بیشتر دیده می‌شود. این بیماری به‌دنبال عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی بروز می‌کند. عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی باعث اختلال عملکرد شیپور استاش می‌شود و عفونت از طریق شیپور استاش بطرف گوش میانی پیشرفت می‌کند و باعث ایجاد بیماری التهاب گوش میانی می‌گردد.

برای درمان این نوع عفونت حتما به پزشک مراجعه نمایید.معمولا پس از تجویز آنتی بیوتیک باید از قطره گوش نیز استفاده نمایید. حتما دوره درمان را کامل طی نمایید.

۳- عفونت گوش درونی

عفونت گوش درونی بیشتر مربوط می شود به اختلالات دهلیزی و حلزونی گوش داخلی همراه با اختلالات تعادل و شنوایی که این مورد نادر بوده و موضوعی تخصصی است.